Skip to content

509-511 E 38th StPaterson, NJ 07504

Built 1940

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 16, 2019

Property Information

Block7903
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,600
17%
Improvement Value:$217,700
83%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,364+3.9%
2024$12,861+9.5%
2023$11,741+7.2%
2022$10,951+76.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,576DeedBook 3629, Page 224

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook D1073, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1940