Skip to content

583-585 E 38th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 4, 2004

Property Information

Block7914
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
32%
Improvement Value:$120,700
68%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,023+3.9%
2024$8,683+9.5%
2023$7,927+7.2%
2022$7,394-21.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 859, Page 285