Skip to content

567-569 E 38th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block7914
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,500
43%
Improvement Value:$74,400
57%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,669+3.9%
2024$6,418+9.5%
2023$5,859+7.2%
2022$5,465+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft768DeedBook 4846, Page 183

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook U125, Page 224