Skip to content

553-555 E 38th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$397,000
Last Sale Date
Aug 8, 2008

Property Information

Block7914
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,788
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
16%
Improvement Value:$192,800
84%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,688+3.9%
2024$11,247+9.5%
2023$10,268+7.2%
2022$9,577+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$397,000

To:

Sq Ft2,788DeedBook 1655, Page 287

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook D1406, Page 178

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook D706, Page 256