Skip to content

49-53 E 38th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 23, 1996

Property Information

Block8204
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 S 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,399
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
48%
Improvement Value:$111,100
52%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,888+3.9%
2024$10,478+9.5%
2023$9,565+7.2%
2022$8,922+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,399DeedBook 148, Page 191