Skip to content

43-47 E 38th StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block8204
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
49%
Improvement Value:$108,500
51%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756-5.1%
2024$11,331+9.5%
2023$10,344+10.1%
2022$9,398+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$349,000

To:

Sq Ft1,464DeedBook 4395, Page 277

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook Q109, Page 372