Skip to content

30-32 E 36th StPaterson, NJ 07514

Built 2000

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block8306
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
48%
Improvement Value:$98,300
52%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,635+3.9%
2024$9,272+9.5%
2023$8,464+7.2%
2022$7,895+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000

To:

Sq Ft1,414DeedBook 3607, Page 61

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook D2270, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook D2225, Page 67