Skip to content

427-429 E 27th StPaterson, NJ 07514

Built 1940

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 25, 2019

Property Information

Block3310
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,700
21%
Improvement Value:$172,000
79%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,092+3.9%
2024$10,674+9.5%
2023$9,744+7.2%
2022$9,089+63.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,430DeedBook 3707, Page 113

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,430DeedBook 3659, Page 34Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook G159, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1940