Skip to content

136 E 32nd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block8404
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,500
35%
Improvement Value:$77,600
65%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,068+3.9%
2024$5,839+9.5%
2023$5,331+7.2%
2022$4,972+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 4136, Page 256

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook D1774, Page 226