Skip to content

477-491 12th AvePaterson, NJ 07514

Apartment

Last Sale Price
$3,071,765
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block8404
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 2FB
Dwellings---
ZoningR-1
Sq Footage8,410
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
28%
Improvement Value:$1,800,000
72%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$127,375-11.5%
2024$143,947+9.5%
2023$131,411+7.2%
2022$122,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,071,765

From:

To:

DeedBook 2973, Page 99Recorded1/9/2017