Skip to content

574-576 11th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block8404
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,932
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
15%
Improvement Value:$297,200
85%
Total Assessment$351,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,883+3.9%
2024$17,210+9.5%
2023$15,711+7.2%
2022$14,654+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft3,932DeedBook 4668, Page 101

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft3,932DeedBook 4254, Page 162Recorded3/1/2022