Skip to content

88-90 E 33rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block8405
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,671
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
19%
Improvement Value:$202,000
81%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,636+3.9%
2024$12,159+9.5%
2023$11,100+7.2%
2022$10,354+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 2497, Page 105Recorded7/23/2014