Skip to content

108-110 E 33rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$164,850
Last Sale Date
May 21, 2010

Property Information

Block8405
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,353
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,700
16%
Improvement Value:$227,500
84%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,767+3.9%
2024$13,248+9.5%
2023$12,094+7.2%
2022$11,281+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$164,850

To:

Sq Ft3,353DeedBook 1928, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook D732, Page 24