Skip to content

526-532 E 29th StPaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block8501
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5F 2G
Dwellings---
ZoningHOS2
Sq Footage5,029
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
25%
Improvement Value:$262,200
75%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,792+3.9%
2024$17,121+9.5%
2023$15,630+7.2%
2022$14,579+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft5,029DeedBook 2559, Page 180

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook D2316, Page 213

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook D1483, Page 39