Skip to content

536-538 E 29th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 26, 2023

Property Information

Block8501
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,871
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
23%
Improvement Value:$189,900
77%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,518+3.9%
2024$12,047+12.1%
2023$10,748+7.4%
2022$10,008+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,871DeedBook 4562, Page 185