Skip to content

Main Bld 1lPaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$514,643
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block8503
Lot1
QualifierC112
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO 1L
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,500
10%
Improvement Value:$67,500
90%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+3.9%
2024$3,677+9.5%
2023$3,357+7.2%
2022$3,131-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$514,643

To:

DeedBook 2575, Page 291