Skip to content

306-314 E 32nd StPaterson, NJ 07504

Built 1858
Apartment

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Mar 9, 2018

Property Information

Block8604
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage16,044
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
14%
Improvement Value:$610,500
86%
Total Assessment$710,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,175-2.9%
2024$37,263-14.2%
2023$43,413+7.2%
2022$40,493+8.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,225,000

To:

Sq Ft16,044DeedBook 3270, Page 147

Property Sale

Sale
$754,750

From:

To:

DeedBook 2487, Page 59Recorded6/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1858