Skip to content

191-197 E 31st StPaterson, NJ 07514

Last Sale Date
Jan 1, 2014

Property Information

Block8414
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningHOS2
Sq Footage16,462
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
31%
Improvement Value:$935,000
69%
Total Assessment$1,355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,037+3.9%
2024$66,436+9.5%
2023$60,650+7.2%
2022$56,571+1.0%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2447, Page 19Recorded3/25/2014

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft16,462DeedBook 141, Page 274