Skip to content

299-301 17th AvePaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block8614
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,783
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,300
18%
Improvement Value:$254,800
82%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,902-3.8%
2024$16,528+9.5%
2023$15,089+7.2%
2022$14,074+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$467,000

To:

Sq Ft3,783DeedBook 4010, Page 108