Skip to content

375-377 E 31st StPaterson, NJ 07504

Other Exempt

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 18, 1991

Property Information

Block8614
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,027
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,500
27%
Improvement Value:$144,500
73%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$6,521+6.1%
2009$6,145-17.3%
2008$7,430
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,027DeedBook 129, Page 541