Skip to content

485-501 E 30th StPaterson, NJ 07504

Industrial

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block8702
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage10,980
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,500
21%
Improvement Value:$522,500
79%
Total Assessment$660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,627+3.9%
2024$32,360-3.5%
2023$33,548+7.2%
2022$31,292+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,800,000

To:

Sq Ft10,980DeedBook 4418, Page 34

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 3586, Page 41Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 3383, Page 244Recorded8/21/2018