Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
859-861 Market StPaterson, NJ 07513
Last Sale Date
Mar 30, 1995
Property Information
Block8812
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 S 3G
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage5,646
Acreage0.15
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$120,500
26%
Improvement Value:$346,300
74%
Total Assessment$466,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,783 | +3.9% |
| 2024 | $22,887 | +9.5% |
| 2023 | $20,894 | +7.2% |
| 2022 | $19,489 | +8.2% |
Property History
No events match the selected filters.