Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
851-853 Market StPaterson, NJ 07513
Last Sale Date
Dec 29, 1986
Property Information
Block8812
Lot14
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage410
Acreage0.13
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$100,900
83%
Improvement Value:$20,600
17%
Total Assessment$121,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,700 | +3.9% |
| 2024 | $6,447 | +9.5% |
| 2023 | $5,886 | +7.2% |
| 2022 | $5,490 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.