Skip to content

991-993 Madison AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 16, 2003

Property Information

Block8901
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O2F
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage7,155
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
44%
Improvement Value:$168,000
56%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,285+3.9%
2024$14,709-20.0%
2023$18,392+7.2%
2022$17,155+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft7,155DeedBook 716, Page 262