Skip to content

411-413 21st AvePaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block8902
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2 F 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
44%
Improvement Value:$152,800
56%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,899+3.9%
2024$13,375+9.5%
2023$12,211+7.2%
2022$11,389+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$408,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 4055, Page 249

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook D843, Page 87