Skip to content

598 River StPaterson, NJ 07524

Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block2009
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage2,562
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
15%
Improvement Value:$192,400
85%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,515+3.9%
2024$11,081+9.5%
2023$10,116+7.2%
2022$9,436+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,562DeedBook 4335, Page 116

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 967, Page 271