Skip to content

352-354 20th AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block8903
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,959
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
26%
Improvement Value:$152,600
74%
Total Assessment$206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,536+3.9%
2024$10,139+9.5%
2023$9,256+7.2%
2022$8,634+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,959DeedBook 4616, Page 254

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook D1772, Page 197

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook U105, Page 502