Skip to content

962-964 E 22nd StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block8903
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.7F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
30%
Improvement Value:$135,500
70%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+3.9%
2024$9,482+9.5%
2023$8,657+7.2%
2022$8,074+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,486DeedBook 1087, Page 15