Skip to content

358 20th AvePaterson, NJ 07505

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2019

Property Information

Block8903
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
27%
Improvement Value:$139,600
73%
Total Assessment$191,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,742+3.9%
2024$9,375+9.5%
2023$8,558+7.2%
2022$7,983+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook D1157, Page 73