Skip to content

374-376 E 21st StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$1,533,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block8917
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 4G
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,906
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
19%
Improvement Value:$297,900
81%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,694+3.9%
2024$17,989+9.5%
2023$16,422+7.2%
2022$15,318+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,533,000

To:

Sq Ft2,906DeedBook 4554, Page 10

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft2,906DeedBook 4238, Page 235Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 2403, Page 63Recorded12/3/2013