Skip to content

259 E 21st StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block9009
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
34%
Improvement Value:$99,900
66%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,719+3.9%
2024$7,428+9.5%
2023$6,781+7.2%
2022$6,325+3.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3372, Page 103Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$71,000

From:

To:

DeedBook D2475, Page 69Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2417, Page 231Recorded1/9/2014

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook D1973, Page 55

Property Sale

Sale
$303,850
DeedBook D1239, Page 44