Skip to content

89-91 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block906
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
44%
Improvement Value:$73,000
56%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,588+3.9%
2024$6,340+9.5%
2023$5,787+7.2%
2022$5,398+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft872DeedBook 4185, Page 11

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook D1045, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1940