Skip to content

118 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block907
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F 1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,258
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
21%
Improvement Value:$164,200
79%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,628+3.9%
2024$10,228+9.5%
2023$9,337+7.2%
2022$8,709+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,258DeedBook 3945, Page 74

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook D3269, Page 287Recorded3/20/2018

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook D1490, Page 22

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook D1020, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1940