Skip to content

165-167 Edmund AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$465,500
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block1312
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
25%
Improvement Value:$150,100
75%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,226+3.9%
2024$9,840+9.5%
2023$8,983+7.2%
2022$8,379+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$465,500

To:

Sq Ft2,264DeedBook 4103, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook D1412, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook H132, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1940