Skip to content

140 Albion AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$659,900
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block908
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,500
13%
Improvement Value:$235,800
87%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,823+3.9%
2024$13,302+9.5%
2023$12,143+7.2%
2022$11,327+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$659,900

To:

Sq Ft2,628DeedBook 4901, Page 83

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook D2043, Page 157

Property Sale

Sale
$167,000

To:

DeedBook I158, Page 88

Property Sale

Sale
$128,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 1940