Skip to content

166 Kearney StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 11, 2013

Property Information

Block911
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3.5F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,982
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,400
12%
Improvement Value:$299,000
88%
Total Assessment$339,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,292+3.9%
2024$16,641+9.5%
2023$15,192+7.2%
2022$14,170+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft3,982DeedBook 2280, Page 1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook D2134, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1940