Skip to content

445 Totowa Ave(Block 914 Lot 28)Paterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 28, 2006

Property Information

Block914
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage3,874
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,800
12%
Improvement Value:$314,800
88%
Total Assessment$358,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,271+3.9%
2024$17,582+9.5%
2023$16,051+7.2%
2022$14,972+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft3,874DeedBook 1196, Page 176