Skip to content

372 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block921
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.75F,1 CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,873
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,700
23%
Improvement Value:$293,600
77%
Total Assessment$381,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,427+3.9%
2024$18,695+9.5%
2023$17,067+7.2%
2022$15,919+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft3,873DeedBook 1917, Page 35

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook F116, Page 582