Skip to content

380 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 23, 2006

Property Information

Block921
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,509
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
28%
Improvement Value:$185,600
72%
Total Assessment$257,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,120+3.9%
2024$12,625+9.5%
2023$11,526+7.2%
2022$10,751+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft3,509DeedBook 1176, Page 221