Skip to content

110-112 Paterson AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jan 31, 2023

Property Information

Block924
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F, 1CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage7,838
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,400
11%
Improvement Value:$843,700
89%
Total Assessment$945,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,153+3.9%
2024$46,338+9.5%
2023$42,303+7.2%
2022$39,458+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000

To:

Sq Ft7,838DeedBook 4490, Page 1

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook D1485, Page 179