Skip to content

8 Judith PlaceWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block1002
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,921
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,400
52%
Improvement Value:$98,800
48%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,142+4.0%
2024$11,676+1.2%
2023$11,533+0.4%
2022$11,482+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,921DeedBook 4196, Page 61

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook P 132, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1954