Skip to content

160 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block1002
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
54%
Improvement Value:$87,000
46%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,250+75.4%
2024$6,416+1.2%
2023$6,337+4.6%
2022$6,059+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 4725, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1950