Skip to content

11 Varick StWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block1005
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
51%
Improvement Value:$132,800
49%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,983+4.0%
2024$15,370+1.2%
2023$15,182+0.4%
2022$15,115+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,384DeedBook 2334, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1975