Skip to content

42 Reston RdWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Price
$826,000
Last Sale Date
Jul 16, 2024

Property Information

Block1005
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,584
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,800
47%
Improvement Value:$148,000
53%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,518+4.0%
2024$15,885+1.2%
2023$15,690+0.4%
2022$15,621+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$826,000

To:

Sq Ft2,584DeedBook 4741, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1980