Skip to content

30 Reston RdWayne, NJ 07470

Built 1978

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block1005
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,180
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,600
43%
Improvement Value:$182,500
57%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,914+4.0%
2024$18,189+1.2%
2023$17,966+0.4%
2022$17,887+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft3,180DeedBook 3068, Page 249

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook R 137, Page 488

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook Z 132, Page 432

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook L 121, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1978