Skip to content

131 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block1005
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
74%
Improvement Value:$32,300
26%
Total Assessment$124,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,391+4.0%
2024$7,107+1.2%
2023$7,020+0.4%
2022$6,989+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,180DeedBook 4160, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1900