Skip to content

33 Benson DrWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2011

Property Information

Block1008
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
43%
Improvement Value:$177,700
57%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,682+4.0%
2024$17,966+1.2%
2023$17,746+0.4%
2022$17,667+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook E 157, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1974