Skip to content

3 Budd WayWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2021

Property Information

Block1006
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,400
55%
Improvement Value:$116,400
45%
Total Assessment$256,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,269+4.0%
2024$14,684+3.6%
2023$14,171+0.4%
2022$14,108+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 2109, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1974