Skip to content

34 Benson DrWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 19, 2009

Property Information

Block1008
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,286
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,600
39%
Improvement Value:$220,900
61%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,673+4.0%
2024$20,842+1.2%
2023$20,587+0.4%
2022$20,496+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft3,286DeedBook 1782, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1976