Skip to content

7 Penny CtWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 28, 2014

Property Information

Block1008
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,986
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
49%
Improvement Value:$144,300
51%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,821+4.0%
2024$16,176+1.2%
2023$15,978+0.4%
2022$15,907+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 2522, Page 42

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook B 136, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1975